Dom nowoczesny, to znaczy jaki?

Czy dom tradycyjny i dom nowoczesny to dwa przeciwstawne bieguny?  Czy dom tradycyjny oznacza nienadążanie za współczesnością, zacofanie, przywiązanie do minionych trendów? To tylko pozory.

Dom nowoczesny – bryła

Projekty domów nowoczesnych udowodniają, że style w architekturze się zmieniają, ale i przywiązanie do tradycji również jest cenione. Nowoczesność w budownictwie jednorodzinnym polega bowiem nie tylko na tym, co widoczne na zewnątrz. Gdy mówimy o nowoczesnym budynku, mamy na myśli przede wszystkim jego bryłę. Zewnętrznymi wyznacznikami owej nowoczesności są:

-prosta bryła,

-najczęściej płaski dach,

-duże przeszklenia, dużo naturalnego światła,

-otwarta wspólna przestrzeń, duże pomieszczenia,

-nowoczesne materiały budowlane i wykończeniowe, łączenie tradycyjnych materiałów z nowatorskimi,

-kontrasty płaszczyzn, struktur, materiałów czy faktur.

W projektach domów nowoczesnych znajdziemy wiele takich propozycji. Ich zwolennikami są indywidualiści, którzy cenią oryginalność i chcą się wyróżniać w otoczeniu.

Dom nowoczesny – nie tylko bryła

Czy zwolennicy tradycyjnych domów wzorowanych na dworkach szlacheckich czy na przedwojennych podmiejskich willach nie chcą korzystać z udogodnień, które niesie XXI wiek? Wprost przeciwnie. Mieszkając pod wielospadowych dachem, w budynku o skomplikowanej bryle, z balkonikami, uskokami i wykuszami, można też korzystać z nowoczesności. Ta bowiem polega głównie na nowych technologiach. Bryła to tylko warstwa zewnętrzna, postęp zaś ukrywa się w nowych technologiach, których główna cecha to energooszczędność. Tak więc dom nowoczesny to dom energooszczędny, wykorzystujący naturalne źródła energii (światło słoneczne, pompa ciepła, biomasa i in.), z mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła, budowany precyzyjnie według najnowszych technologii, z użyciem materiałów budowlanych i wykończeniowych z „najwyższej półki”.

Projekty domów nowoczesnych zainteresują więc zarówno osoby o awangardowych upodobaniach jak i te o tradycyjnym podejściu do architektury.