Garaż według projektu to konieczność

Gdy mamy samochód, potrzebujemy miejsca na parkowanie. Można trzymać auto pod chmurką, ale wolimy go zabezpieczać przed kradzieżą, zniszczeniem, mrozem czy opadami śniegu. Wniosek nasuwa się sam. Potrzebny jest garaż.

Garaż w bryle domu

W nowo budowanych domach najczęściej garaż znajduje się w bryle budynku. Chętnie wybieramy takie rozwiązanie bo wygodnie przechodzimy z części mieszkalnej do garażu, bez wychodzenia na zewnątrz. Poza tym taki garaż jest tańszy w budowie, nie zabiera miejsca na działce, chociaż odbiera domowi powierzchnię mieszkalną, służy też do przechowywania rowerów, sprzętu sportowego itp., po które też przyjemniej sięgnąć bez opuszczania ciepłego pomieszczenia.

Garaż w bryle budynku może być umieszczony:

  • na poziomie parteru, ale w bryle budynku,
  • na poziomie parteru, ale dobudowany do ściany budynku,
  • na poziomie piwnicy.

Garaż wolno stojący – funkcjonalność i estetyka

Właściciele dużych działek, którzy nie muszą oszczędzać miejsca, decydują się na budowę garażu wolno stojącego. Projekt garażu jest im więc niezbędny, bowiem obecnie garaże to starannie wybudowane i utrzymane budynki. Zapominamy już o prowizorycznych, byle jak skleconych z blachy „przechowalniach” samochodów.  Współczesne garaże bowiem bardziej przypominają eleganckie, choć skromne domki niż dawne „blaszaki”. Tym bardziej, że niektóre projekty garaży pokazują, jak może wyglądać połączenie garażu z warsztatem, werandą czy nawet z częścią mieszkalną. Te ostatnie rozwiązania dedykowane są właścicielom domów letniskowych za miastem, gdzie nad garażem czy przy garażu znajdzie się jeszcze miejsce na pokoje gościnne lub chociaż weranda na grilla.

W takich pomieszczeniach nie może zabraknąć elektryczności, potrzebna jest też instalacja wodociągowa oraz wentylacja. Dlatego też budowa nie może być prowadzona po amatorsku. Wymaga profesjonalnego wykonawcy, a wykonawcy niezbędny jest projekt garażu.