Projekty bliźniaków, czyli współpracuj z sąsiadem

projekty bliźniaków

Projekty bliźniaków są równie chętnie kupowane przez spokrewnione rodziny jak i zaprzyjaźnione osoby. Co więcej, są nimi zainteresowani także developerzy. Nabywców na takie budynki nie brakuje

Plusy bliźniaka

Takie domy mają sporo zalet. A są to między innymi:

  • oszczędności w budowie (nie są wielkie, jednakże trochę oszczędności można zrobić, kupując np. wspólnie z sąsiadem materiały budowlane i organizując wspólny transport);
  • oszczędności na kosztach działki (można wykorzystać dwie wąskie sąsiadujące ze sobą działki);
  • bliskie sąsiedztwo (można liczyć na pomoc w opiece nad posesją, w dowożeniu dzieci do szkół itp.);
  • większe poczucie bezpieczeństwa, gdy dom oddalony jest od innych siedzib.

Warunek podstawowy – współpracuj z sąsiadem

W projektach bliźniaków obydwa segmenty wyglądają identycznie. Też tak jest, gdy budowę dozoruje developer. Jednak gdy budową, a zwłaszcza wykończeniem, zajmują się osobno dwaj inwestorzy, wówczas efekt końcowy może prezentować się nieciekawie. Gdy połówki budynku różnią się od siebie materiałem i kolorem elewacji, innym rodzajem okien i drzwi, w tym drzwi garażowych, elementami dekoracyjnymi itp. wówczas pierwotny zamysł projektanta jest mocno zniekształcony.

Obserwuje się też często, że dwaj właściciele mocno „odcinają się” od sąsiadów, stawiając między podwórzami czy ogrodami wysokie płoty, maty czy hodując wysokie ponad miarę żywopłoty. Jednak sąsiada trzeba polubić a już na pewno współpracować, ustalając wspólnie wszystko to, co jest widoczne na zewnątrz. Chodzi o to, by takie posesje nie szpeciły krajobrazu, tylko były jego ozdobą. W końcu nazwa „bliźniak” do czegoś zobowiązuje.

Atrakcyjne projekty – brać i wybierać

Projekty bliźniaków są bardzo atrakcyjne. Pięknie wyglądają domy parterowe, parterowe z mieszkalnym poddaszem a także budynki piętrowe. Są to projekty domów nowoczesnych, z dekoracyjnymi elewacjami, energooszczędnych. W części z nich segmenty łączą garaże, w innych jedna ściana pomieszczeń mieszkalnych przylega do siebie. Tylko brać i wybierać.