Projekty domów bez garażu – za i przeciw

projekty domów bez garażu

Inwestorzy planujący budowę własnego domu, mają wiele problemów do rozstrzygnięcia. To nie tylko, czy budynek ma być parterowy, czy piętrowy, jaką ma mieć powierzchnię, jak rozlokować pomieszczenia itp., ale też jak załatwić sprawę garażu. Projekty domów bez garażu są równie atrakcyjne co projekty domów z garażem. Na co się zdecydować.

 

Zalety garażu w bryle budynku

Garaż usytuowany w bryle budynku mieszkalnego, do którego prowadzi wejście z części mieszkalnej, to przede wszystkim wygoda. Nie trzeba wychodzić na dwór, by wsiąść czy wysiąść z samochodu. Skraca się droga z auta do mieszkania, co jest zwłaszcza odczuwalne, gdy z pojazdu trzeba przenieść ciężki bagaż. Poza tym:

  • garaż służy jako miejsce do przechowywania różnych rzeczy, które chcemy mieć pod ręką,
  • część garażu usytuowanego przy kotłowni może służyć jako składowisko opału,
  • samochód przechowywany jest w temperaturze pokojowej.

 

Zalety garażu wolno stojącego

Garaż jest pomieszczeniem niezbędnym w każdej rodzinie. Alternatywą wobec garażu w bryle budynku jest garaż wolno stojący. Potrzebna jest do tego większa działka, a jego budowa generuje większe koszty. Jednak nie brakuje amatorów projektów domów bez garażu, którzy wolą trzymać samochód poza ścianami budynku mieszkalnego. Garaże wolno stojące też mają sporo zalet:

  • mogą mieć dowolną powierzchnię (więcej niż jednostanowiskowe, także na ciężarówkę czy busa),
  • w bryle garażu można umieścić pomieszczenie gospodarcze, warsztat,
  • przyjazd i odjazd samochodu nie zakłóca ciszy domu.

Wniosek z tego jeden: dom z garażem czy bez to często sprawa upodobań rodziny. Projekty domów bez garażu kupują i realizują zarówno ci, którzy planują budowę skromnego i niedrogiego budynku, jak i ci dysponujący dużymi pieniędzmi, planujący okazałe domostwa. Projektanci pomyśleli o jednych i drugich. Wybór atrakcyjnych projektów jest ogromny. Każdy znajdzie coś dla siebie także w gotowych katalogach.