projekty domó parterowych

Domy parterowe są przygotowane zgodnie z potrzebami i możliwościami większości inwestorów. Warto poznać ich najważniejsze cechy. Ułatwi to podjęcie decyzji dotyczącej wyboru takiego rozwiązania.

Istotne cechy parterowych domów
Niskie domy zazwyczaj bardzo dobrze komponują się z otoczeniem i wyglądają na lepiej wpisane w krajobraz. Dlatego projekty domów parterowych mogą przemawiać do wielu osób głównie pod względem estetycznym. Na wygląd takich budynków korzystnie wpływa także taras, który dodatkowo łączy wnętrze z ogrodem.

Kolejna ważna cecha, która wyróżnia domy parterowe, to brak schodów. Ten element jest zbędny, ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Oznacza to wygodniejszą komunikację, a także oszczędność miejsca. W domu o jednej kondygnacji nie ma konieczności wygospodarowania dodatkowej przestrzeni przeznaczonej na schody. Warto również pamiętać, że jest to raczej kosztowna, a także dosyć kłopotliwa część architektury wnętrz.

Dom parterowy może również wypaść korzystnie w porównaniu z budynkiem z użytkowym poddaszem. Brak skosów sprawia, że pomieszczenia są dużo bardziej funkcjonalne, a urządzenie ich w wygodny sposób staje się znacznie mniej kłopotliwe.

Wybór projektu domu parterowego
Ważną cechą dobrego projektu domu parterowego jest odpowiednie zaplanowanie komunikacji wewnątrz budynku. Ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, w parterowym budynku może istnieć konieczności wykorzystania korytarzy pozbawionych okien. Rozwiązaniem tego problemu jest unikanie wprowadzania drzwi i ścianek działowych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jednocześnie można także zdecydować się na zastosowanie przeszkleń dachowych, które dodatkowo doświetlą wnętrza.

Trzeba także brać pod uwagę fakt, że parterowy dom będzie miał dużo większą powierzchnię zabudowy niż dom piętrowy o identycznym metrażu. Dlatego na duży budynek parterowy mogą zdecydować się jedynie inwestorzy, którzy dysponują działką budowlaną o odpowiednich wymiarach.