Własny dom nie musi być drogi

Pozyskanie własnego lokum to ogromne wyzwanie finansowe, głównie dla młodych rodzin. Kupno mieszkania w budownictwie wielorodzinnym pochłania ogromne pieniądze, zwłaszcza w dużych miastach. Okazuje się, że wybudowanie domu jednorodzinnego może być tańsze niż lokal w apartamentowcu czy choćby w zwykłym bloku.  Jak pozyskać tani dom?

Od czego zależą koszty budowy domu jednorodzinnego?

Największy wpływ na ostateczny koszt inwestycji mają:

  • ceny materiałów budowlanych,
  • technologia budowy,
  • sposób organizacji budowy.

Nie znaczy to, by – w celu obniżania wydatków – rezygnować z dobrej jakości materiałów, nowoczesnych technologii czy profesjonalnej ekipy budowlanej. To wszystko bowiem przekłada się na jakość domu, który ma przecież służyć rodzinie nie przez jedno pokolenie. Solidne materiały i solidne wykonawstwo są gwarantem, że przez lata dom nie będzie wymagał generalnego remontu, co przecież wymaga niemałych finansów, będzie się prezentował estetycznie i stworzy dla rodziny wygodne lokum.

Koszty domu można obniżyć w inny sposób. Po pierwsze, projekty tanich domów

W każdym biurze projektowym znajdują się projekty tanich domów. Co prawda, dla każdego inwestora oznacza to co innego. Dla jednych pewna suma okazuje się niewysoka, dla innych – to cena zaporowa. Dlatego oglądając projekty tanich domów, trzeba zapoznać się z wyceną kosztów budowy. Wyceny często bywają orientacyjne, ale też można poprosić o wycenę dokładną, np.  uwzględniające ceny materiały budowlanych czy koszty robocizny zgodne są z cenami w regionie budowy.

Trzeba tu jeszcze dodać, że i koszty projektu można obniżyć, kupując gotowy projekt z katalogu.

Jak obniżyć koszty budowy?

W projektach tanich domów występują pewne cechy wspólne, dzięki którym można obniżyć koszt budowy bez ograniczania powierzchni budynku i bez rezygnowania z jakości materiałów budowlanych. Są to:

  • prosta, zwarta bryła budynku na planie prostokąta (uskoki, wykusze itp. podnoszą koszty),
  • prosty dach, najkorzystniejszy jest dach dwuspadowy o kącie nachylenia 30-45 st. (oszczędność materiałów i kosztów robocizny),
  • brak podpiwniczenia,
  • brak garażu w bryle budynku (rzadko).

Jaki dom jest najtańszy?

Projekty tanich domów jasno wykazują, że najmniej kosztuje dom parterowy, drugi w kolejności – jest dom parterowy z użytkowym poddaszem, najdroższy jest dom piętrowy. Mowa jest o domach o tej samej powierzchni.